haybeye kurulan ilişki oyunları

Yayınlandı: 20/07/2011 benibozmaz tarafından Uncategorized içinde

“İşte asıl bu ayrıntılar, kötü seçilmiş bir giysi, dişlerdeki hafif bir bozukluk, nefis bir ruh zayıflığı, bunlardır bir kadını gerçek ve canlı kılan şeyler. Afişlerdeki ya damoda dergilerindeki kadınlar, ki bugün bütün kadınlar onları taklit etmeye çalışıyorlar, çekicilikten yoksundurlar, çünkü gerçek değildirler, çünkü soyut bir takım önerilerden oluşmuşlardır. Onlar bir güdümbilim makinesinden doğmuşlardır, bir insan bedeninden değil !”

Gülüşün ve Unutuşun Kitabı – Milan Kundera

“benim sevgim ikimize de yeter abi!..”

saatler süren konuşmamız bu iddiayla neticelenmişti. terkedilmiş bir adamla konuşurken istediği şeyin ne olduğunu iyi belirlemek gerekiyor, bunu bir kere daha anladım. bizim nafile çabamız benim arkadaşımı rasyonel bir zemine çekmem nedeniyle çözümsüzlükte tıkanmıştı. ben ısrarla, kendisine değer vermeyen bir kadında ayrılmış olmasının onun için bir fırsat olduğu mesajını vermeye çalışırken karşımdakinden aldığım yanıtların toplamı “ben onu her haliyle seviyorum” şeklindeydi. bunun analizini yapmaya kalkarsak işin içinden çıkamayız biliyorum. fakat yine de yetişkin, eğitimli ve kariyer sahibi bir erkeği bu duruma düşüren motivasyonun ne olduğunu ister istemez merak ediyorum. bağlılık, bağımlılık, terkedilme hazımsızlığı, alışkanlık, yalnız kalma korkusu, aşk?…

ilişkilerin kazan-kaybet oyunu şeklinde yaşandığı bu çağda eminim çok insan için ayrılığın getirdiği duyguyla baş edebilmek çok güç. kreşten itibaren sahip olmak üzerine kurgulanıyor. iki insan bir şekilde karşılaşıyor ve çoğu zaman erkeğin kdını elde etmek için stratejiler geliştirip girişimlerde bulunduğu bir oyun başlıyor. toplumsal ezberler kadına hemen teslim olmaması gerektiğini söylüyor. çünkü kadın verecek bir şeyi olan taraf. en azından bu şekilde öğütlenmiş. erkek için ise bir ödül haline geliyor hedefteki kadın. oyunun sonunda elde edeceği bir ödül. çevremdeki kadınların da bundan rahatsızlık duyduğunu biliyorum. istemelerine rağmen “hayır” demek zorunda olduklarını düşünüyorlar. ilk girşimde evet dediklerine kişisel ve toplumsal değerlerinin düşeceğini, bunu hem toplum hem de sevgili anmzetinin gözünde kötü bir izlenim bırakacağına inanıyorlar. oyunun kurallarını belirleyen toplumun bakış açısına göre doğru bir yaklaşım bu. aksi taktirde etiketlenmek, “kolay kadın”, “ucuz kadın”, “çabuk elde edilmiş olan kadın”  kategorisine dahil olmaları çok olası. neticede bir şekilde oyun oynanıyor ve bazen erkek kadını elde ediyor. iki taraf için de mutlu son…

hayat masallardaki gibi olsaydı yazımı burada bitecekti. fakat çiftler ilişkinin başında elde etme oyunlarına harcadıkları emekten dolayı tüknmişlik içine giriyorlar çoğu zaman. ilişkiyi sürdürecek, sorunları aşacak ve birbrilerini “gerçekten” tanıyacak tahammülleri kalmıyor. “ben bu ilişki için çok emek harcadım aslında  emeklerime üzülüyorum, bunun için mücadele ediyoru” diyen insanların sayısı da gittikçe artıyor. ama çoğu zaman bahsi geçen emek elde etme oyununu kurup oynarken harcanıyor. insanlar sonrasında her şeyin olması gerektiği gibi olacağına inanıyorlar. sanıyorlar ki ilişki başlayana kadar yaşananlar bir kenarda kalacak ve acısı çıkmayacak. elbette yaşanan her şeyin bedeli ödeniyor. toplumsal öğrenmenin esaretindeki ilişki otantikliğini yitiriyor. kuraları başkaları tarafından konulmuş bir senaryo taslağı gibi yaşanmaya başlıyor. zorlama olan her şey gibi bu daarıza veriyor bir süre sonra. taraflar birbirlerini oyundaki rolleriyle tanıdıkları için gerçek kimliklere alışmak kolay olmuyor.

bildiğimiz gibi bir kadın ve bir erkeğin birlikte yaşayabilmesi imkansız. yani birbirlerinden ibaret bir yaşam kurmaları imkansız. ilişki ancak ötekilerin varlığıyla sürdürülbilir hale geliyor. bir sonraki yazımızda buna değinelim. iki kişilik esaretten bireysel yaşamların engellenmediği ilişkilerin dönüşümüne yani..

not: terkedilmiş arkadaşıma tıkanan muhabbetime de sonra devam edeceğim..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s