varşova sancısı

Yayınlandı: 12/08/2011 benibozmaz tarafından Uncategorized içinde
Etiketler:, , , , , , , ,

“kanka ben galiba depresyona giriyorum!.”

tam olarak böyle söyledi sanırım arkadaşım. saat sabaha karşı 3 olmuştu ve varşova’da bir caz kulubündeydik içeride birkaç yüz kişi vardı ve bunların nerdeyse tamamı kadındı. sayısal bilgilerin bu kadar önemli olduğu hatıralarda bu kadınların nerdeyse hepsinin çok güzel olduğunu da söylemeden geçmemek lazım. üstelik bu mekana özgü bir durumda değildi güzel kadınların fazlalığı. dışarıdaki popülasyondaki güzel kadın oranı da yaklaşık olarak aynıydı. bilmem kaçıncı lech ve zubrowka-elma’dan sonra dostum bana döndü ve “kanka ben galiba depresyona giriyorum” dedi. onu anlıyordum ama açıklamasını dinledim. “şimdi nasıl türkiye’ye dönüp hayatıma devam ederim ben” çok alkollü ve yorgundum sadece aptal aptal sırıttım ve kafamı salladım. işte o anda mekandaki bütün insanlar aynı anda bir dansa başladılar. senkronize hareketlerden oluşan bir tür salsaydı sanırım bu. sahnede birkaç yüz tane insan eğlenceli bir dansı icra ediyorlar ve hemen hepsi çok güzel. arkadaşıma döndüm ve “kanka sanırım ben deliriyorum” dedim.

bundan yaklaşık 12 saat önce krakow’da tren istasyonunun yanındaki AVM desırt çantalarımızla deli gibi fotoğrafçı arıyorduk. çünkü benim paspaortumun bulunduğu çanta çalınmış ve sik gibi ortada kalmıştım. polonya’nın küçük bir şehrinde polise derdimi anlatmaya çalışıp 2 günde bir kayıp evrağı alıp bir yandan iş toplantılarını gerçekleştirip sabah beni krakow’a getiren bu trene binmiştim. 20 dakikalık aktarmada fotoğraf çektiremezsem varşovaya yetişemeyecektim. haliyle seyahat belgesi çıkartamayacaktım. e haliyle ertesi gün cumartesi olduğu için uçağa binemeyecek ve pazartesiye kalacaktım. iki gün boyunca kabusum olmuştu bu düşünce. ama gangster fotoğrafımı sevimli çocuğun elinden alıp 3 dakikası kalmış varşova trenine koşarken dünya sikimde değildi. bu halimi farkeden arkadaşım trende yer bulup oturduktan sonra, “sen neden bu kadar rahatsın, en ufak rötarda yetişememe ihtimalimiz var” dedi. “kanka siktiret, etrafına bak dışarıda muhteşem binalar ve tabiat içeride acayip kızlar var, tadını çıkar” diye yanıtladım.

arkadaşım depresyona girip ben de delirirken rahatlamış olmamız gerekiyordu aslında. seyahat belgemiz vardı, paramız vardı, eşyalarımız iyi bir oteldeydi ve ertesi gün uçağımız hareket edecekti. fakat ben bir türlü rahatlayamıyordum. aklıma sürekli muhteşem mimari ve sıcak kanlı insanlar geliyordu. prensip icabı erkeklere pek yol sormam. kadınları tercih ederim. bu nedenle de sık sık kaybolurum. varşova’da bu riskin üstesinden gelmek için bir harita eşliğinde gezindim. yine de her fırsatta insani nitelikleri gelişmiş gözüken cins-i latife yol sormayı ihmal etmedim. metro istasyonu çıkışında yolu tarif edip “have a nice day” diyerek arkamdan bakan kızın insaniyetini hala unutamıyorum. neticede biz haritaya rağmen kabolduk varşova’da. şehri keşfetmek adına paso yürüdük.

saat 4 gibi arkadaşım bir karar vermemiz gerektiğini söyledi. bir bira daha içerse uyuyacaktı ve kaldırmamız mümkün olmayacaktı. bundan dolayı ya sokağa çıkıp uygun bir yerde sızacaktık ya da otele dönecektik. neticede dışarı çıktık ve yağmur eşliğine yürüyerek otelimize yürüdük. “bu güzelliğe kıyanın geçmişini sikeyim” dedi arkadaşım bir ara etraftaki binalara ve iyi insanlara bakarak. ben de desteklediğimi ifade eden işeyler söyledim sanırım. böyleylikle 2. dünya savaşı ve polonya konusunda da bir kritik yapmış olduk.

otele girdiğimizde ben hala rahatlayamamıştım. uyumadan önce itiraf ettim bunu arkadaşıma. dedim ki, “aklımı sikeyim ben niye pasaportu yarına bırakıp hafta sonumu burda geçirmedim!”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s