nerede değilsem orada iyi olacakmışım gibi gelir

Yayınlandı: 04/04/2012 benibozmaz tarafından Uncategorized içinde

charles baudelaire’dan bir alıntıyı başlık yaptım. bir saat önce arkadaşımla yaptığım telefon görüşmesinde ikimizin de sıkışmışlık hissinden şikayetçi olduğu ortaya çıktı. bu sıkışmışlık hissi bizim seçimlerimiz, eylemlerimiz ve hatta eylemsizliğimizden dolayıydı. fakat bu durumu yarattıktan sonra olaylar bizim kontrolümüzden çıkmış ve artık edilgen bir bunalım yumağına dönüşmüştük. açıklaması uzun sürer. bir insan yıllar boyunca hödük olarak yaşayıp aslında hödük olmadığını sadece hödük taklidi yaparak o kutsal egosunu korumaya çalıştığını anlayınca adım atamaz hale geliyor. bu aşamadan sonra sadece neden böyle bir şey yaptığının bu seçimsizliğin, eylemsizliğin, küntlüğün ve kötümserliğin nelere iyi gelmiş olduğunu analiz edip geleceğe dair yeni bir yapılanma hazırlığı kalıyor.

fakat bu halihazırdaki edilgen halde içinde bulunduğumuz ve müsebbibi olduğumuz halde çözümüne katkı sunamadığımız krizi çözmeye hatta etkilemeye bile yetmiyor. bu karmaşık ve belki de lüzumsuz girizgahtan sonra nerede olmak istersin sorusunun muhabbetin kilit noktası olduğunu söylemek istiyorum. ikimizin de başka yerlerde olma şansımız var çünkü. istediğimiz an istediğimiz yere gidecek özgürlüğümüz de paramız da var. fakat ısrarla bu noktada kalıp beklemeyi tercih ediyoruz. çünkü en azından benim için, nereye gidersem bu krizi de sıkıntıyı da götüreceğimi biliyorum. bu aşamada arkadaşım kaybolmak istediğini söyledi. anladığım kadarıyla arzusu tam bir bilinçsizlik haliydi. iç sesler bu gibi zamanlarda insanın en büyük düşmanı olur bilirsiniz. arkadaşım o kadar yorulmuştu ki tam bir suskunluk ve bilinçsizlik hali istiyordu. bu da muhtemelen yok oluşa denk geliyor. (bkz: intihar nedenleri)

ben sanırım daha iyi bir haldeyim. en azından zaman zaman dertleşebiliyorum kendi iç seslerimle. bir anda kendimi de bir iç sese dönüştürüp kardeşim nedir senin derdin, diye etkin dinlemeye geçebiliyorum. anlatıyorlar sağolsunlar. çoğu zaman ipe sapa gelmez şeyler ama en azından birileri tarafından anlaşıldığını bilmek onlara da iyi geliyor. sanırım zaman zaman da olsa ortaya çıkan bu sulh durumundan dolayı ben kaybolmayı pek istemiyorum. ama herhangi bir yer de hayal edemiyorum. işte bir anda kafamda bir ampul yandı. o bilinçsizlik, sorumsuzluk ve boşluk hali nerede olabilirdi?

askerde. evet askerde olmak isterdim yeniden. mümkünse yedek subay okulunda olaydım hatta. program belli. yatıyorsun, kalkıyorsun, tıraş, giyinme, kahvaltı, tabur, eğitim, öğle yemeği, törene hazırlık, serbest zaman, spor veya kitap okuma, akşam yemeği, serbest zaman, gizli alkol tüketimi, poker, barbut, duvar dibi veya şamata. sonraki günlerin de bir farkı yok. sorumluluk yok. ödevler var. senin adına kararlar alınıyor, ödevler veriliyor. en önemli ödevin herkesin yaptığını yapmak. kişisel girişimler yasak, inisiyatif alıp kararlar vermek yasak, farklı çözüm yolları aramak yasak. gerek de yok zaten. yatacağın saati bile denetliyorlar, uyum sağla yeter. istemesen de uyduruyorlar zaten. sorumluluğun bu kadar gereksiz olduğu bir yer daha varsa o da cezaevidir. orada da boş vakit çok bu yüzden insan sürekli kendine sarar.

askerliğin bir güzel tarafı da kadınların olmaması. hayır kastım kadın yoksa sorun da yoktur demeye çalışmak falan değil. etrafta kadın yok, bu yüzden kafanı bununla yormuyorsun. halihazırda hayatında bir kadın varsa daha da iyi işler. istesen de yanına gidemiyorsun. bu durumda onun seni istememesi bir sorun haline gelmiyor. diyorsun ki zaten çağırsa da gidemem bu yüzden tahammül kolaylaşıyor.

ben bunları neden yazdım hiç bilmiyorum. ama yazmak keyifliydi. umarım bir daha asla askerde olmayı arzulamam…

Reklamlar
yorum
  1. bu konuda yapılmış bir film geldi aklıma. fazla konuşmayacağım. (bkz: my bluebrry nights)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s