Yalnızlık Bildiğin Gibi Değil

Yayınlandı: 08/05/2012 benisarmaz tarafından Uncategorized içinde
Etiketler:, , ,

Image Şimdi sen sanıyorsun ki, yalnızlık şiirlerdeki, filmlerdeki gibi birşey. Öyle gizemli, öyle büyülü. Sanıyorsun ki, özgürlükle kölelik arasındaki onurlu seçimin diyetidir yalnızlık. Seni kandırmışlar cicim. O anlatılan edebiyatın, şiirin, resmin ve hatta fotoğrafın(sanat kaygılı fotoğrafın) yalnızıdır. Issız bir sahilde uzaklara dalan yalnızdır.

Bir de haber fotoğrafçılığının yalnızı vardır bilir misin? Evinde katalitikten zehirlenip ölen. Kimsenin haberi olmadığı için ölüsü kokan. Gözleri yuvalarından uğramış, ağzından köpükler taşmış… İşte o fotoğraftaki adama yalnız denir.

Angelina Jolie’nin hayaliyle taşaklarını okşayana da yalnız denir. Bu durumda yalnızın tersi Brad Pitt denen hergeledir.

Soğuk odalarda, kat kat battaniyenin altında öksüren ve annesinin pişirdiği tavuksuyuna şehriye çorbasını delice özleyen fakülteli öğrencidir asıl yalnız. Omzunda ağlayacağı bir dostu olmadığı için psikiyatrlara servet ödeyen adamdır. Yemediği yarak kalmadığı halde birileri “beğen” butonuna bassın diye facebookta dini resimler-iletiler paylaşan kaltaktır.

Yalnızlık bildiğin gibi değil cicim. Çık dışarı bir sevgili bul kendine. Sonra bir kavgan, yol arkadaşların olsun bu hayatta. En dayanılmaz karı dırıltısı yalnızlığa yeğdir inan. Seni kandırmışlar cicim, yalnızlığın özenilecek bir tarafı yok. Sen, sen ol tutunduğun elleri bırakma..

“ekmeksiz kal da demiştim / kavgasız, kadınsıztütünsüz kalma” Y.Odabaşı.

Reklamlar
yorum
  1. benibozmaz dedi ki:

    edip cansever aklıma geldi hacı. şiirin en yalnız süvarisi olduğunu düşünürüm ben cansever’in ama yalnızlık üzerine söyledikleri bir kere daha düşündürüyor.

    “insanın insandan başka dayanağı yok. yalnızlık, bile başka insanların varlığı bilindikçe bir anlama kavuşuyor. öyleyse bizim yalnızlık dediğimiz şey, bir kendini ayırmadan (tecrit etmeden) çok, kendine yönelme, kendini daha yakından inceleme yetisi olmalı.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s